مسجد جامع ابیانه

یکشنبه 10 اردیبهشت‌ماه سال 1391 ساعت 04:45 ب.ظ

این مسجد در محله میون ده قرار دارد و دارای دو شبستان است که شبستان قدیمی آن به وسیله دری کوتاه به کوچه اصلی راه دارد. کف آن شبستان چوبی است. در دیوار جنوبی این شبستان، محراب چوبی قدیمی قرار دارد که جزو آثار تاریخی با ارزش ابیانه‌است که تاریخ ساخت آن به سال ۴۷۷ هجری قمری بر می‌گردد. روی این محراب نقش گل وبوته کنده کاری شده و با خطوط برجسته کوفی سوره «یس» در آن حک شده‌است. برخی نیز عقیده دارند به خط میخی نیز نوشته دارد. این مسجد منبر چهار پله چوبی کنده کاری شده دارد که مربوط به دوره سلجوقیان است و تاریخ ساخت آن ۴۶۶ هجری قمری است، روی این منبر نقوش گل وبوته، گل هشت پر و کتیبه‌هایی به خط کوفی وجود دارد.دسته این منبر به شکل سرستون ساخته شده وروی آن گل هشت پر لوتوس٬ نظیر آنچه بر روی سنگهای تخت جمشید از عصر هخامنشیان بر جای مانده دیده می شود. درب ورودی مسجد نیز با نقش گل و بوته و خطوط برجسته، کنده کاری شده‌است. شبستان جدید این مسجد سالن بزرگی است که در محوطه میانی آن نورگیری در سقف قرار گرفته‌است. در این سالن ستون‌هایی با سرستون کنده کاری شده قرار دارد. سقف این سالن به صورت تخته پوش از چوب گردو است که با نقوش منظم هندسی قاب بندی شده‌است. این سقف از نوع کرکس پوش است (به شکل بال گسترده کرکس است) و بر روی آن کتیبه‌هایی از آیات قرآن وجود دارد. 

  این مسجد که از قدیمی ترین بناهای تاریخی ابیانه است به دلیل ارزش بالای تاریخی وبه خاطر حفاظت از این بنای تاریخی چند سالی است که بسته شده و امکان بازدید از آن وجود ندارد به این دلیل من نتونستم این بنا رو از نزدیک ببینم و از این اثر تاریخی عکس بگیرم و از تصاویری که چندین سال قبل توسط محققان و عکاس هایی که از ابیانه بازدید کرده بودند و در سایت ها بود استفاده کردم که از همه این عزیزان به خاطر عکسهای زیبائی که از این بنا تهیه کردند و کمک شایانی رو در به خاطر سپردن این بنای تاریخی در یاد و خاطرها داشتند از صمیم قلب سپاسگزارم. به امید اینکه روزی این بنای تاریخی مجددا بازگشایی بشه و منم بتونم این اثر تاریخی رو از نزدیک ببینم.

 ماخذ:   

کتاب ابیانه و فرهنگ مردم آن، نویسنده: زین العابدین خوانساری ابیانه  

تصاویر:  

سایت معماری تخصصی (ArchNet.org) , عکاس : Bernard O'Kane

سایت میراث فرهنگی و گردشگری اصفهان (IsfahanCht.ir)

دسته منبر مسجد جامع ابیانه که به شکل سر ستون ساخته شده  و روی آن گل هشت پر لوتوس نظیر آنچه که بر روی سنگهای تخت جمشید از عصر هخامنشیان بر جای مانده دیده می شود

منبر چهار پله چوبی کنده کاری شده مسجد جامع ابیانه که مربوط به دوره سلجوقیان است و تاریخ ساخت آن 466 هجری قمری است.

نقوش گل وبوته که بر روی منبر مسجد جامه ابیانه کنده کاری شده 

محراب مسجد جامع ابیانه که تاریخ ساخت آن به سال 477 هجری قمری بر می گردد و با خط کوفی سوره یس بر آن حک شده .

 

نمای از محراب مسجد جامع ابیانه 

درب ورودی مسجد جامع ابیانه 

درب ورودی مسجد جامع ابیانه 

پنجره مسجد جامع ابیانه

 

سرستون کنده کاری شده و سقف مسجد جامع ابیانه

  

سقف مسجد جامع ابیانه که از نوع کرکس پوش است ( به شکل بال گسترده کرکس است ) و بروی آن کتیبه های از آیات قرآن وجود دارد. 

سقف مسجد جامع ابیانه که از نوع کرکس پوش است ( به شکل بال گسترده کرکس است ) و بروی آن کتیبه های از آیات قرآن وجود دارد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo